Čaje s léčivými vlastnosti

Heřmánek
Heřmánek má analgetický, protizánětlivý, antimikrobiální a protikřečový účinek. Heřmánkový čaj je pro svůj uklidňující účinek často používán jako lék na nespavost. Ulevuje od žaludečních bolestí a zažívacích problémů jako jsou křeče, nadýmání, gastritida, průjem, zácpa. Snížuje také bolest ledvin, jater a žlučníku. Heřmánek také účinně zmírňuje menstruační křeče.
 
Máta
Máta je spasmolytikum, působí proti nadýmání, má antiseptické a protivirové účinky. Máta má také vliv na funkci jater a žlučníku a ulevuje od bolesti. Používá se také jako sedativum. Má uklidňující účinek a zmírnuje projevy migrény. Navíc uklidňuje žaludek a usnadňuje menstruační problémy. Může také pomoci při zánětu ústních sliznic v ústech, a je používán a pro zlepšení chuti k jídlu.
 
Šípky
Ve 100 gramech sušeného šípkového plodu je obsaženo asi 1700 mg vitaminu C. Šípek obsahuje také vitaminy A, D, E, ovocné kyseliny, třísloviny, pektin a karotenoidy. Zmírňuje a zabraňuje infekcím močového měchýře, bolestem hlavy a závratím. Odstraňuje únavu, vyčerpání a zvyšuje imunitu. Ovocné kyseliny obsažené v šípkovém čaji mají příznivý dopad na vylučování moči a brání usazování močového kamene v močových cestách a ledvinách. Šípkový čaj se používá ke zklidnění žaludku, proti průjmovým onemocněním, dehydrataci a nedostatku vitamínů.
 
Šalvěj
Šalvěj reguluje pocení. Působí jako antiseptikum, a používá se proti angíně jako kloktadlo, zánětu močových cest, s podrážděnému žaludku, jatům, nebo žlučníku. Šalvěj dokáže neutralizovat virus chřipky a podporuje funkci leukocytů.
 
Lipový květ
Lipový květ má uklidňující účinek v případě křečí a pomáhá při onemocnění ledvin, dýchacích cest, neuroze a duševní únavě.
 
Tymián
Tymián se používá k léčbě bronchitidy, kašle a má výrazný dezinfekční účinek. Slouží také jako prostředek ke zlepšení výkonnosti žaludku a ve směsi s kopřivou se používá při léčbě chudokrevnosti. Z tymiánu se vyrábí také esenciální olej, který má velké množství tříslovin a používá se proti průjmu. Používá se také proti střevním parazitům jako jsou například škrkavky nebo roupi. /činné látky obsaženy pouze v listech a květu tymiánu. Čaj se připravuje v uzavřené nádobě, jelikož tymián obsahuje éterické a těkavé látky, které se při vaření v otevřené nádobě snadno vypaří.
 
Řebříček
Řebříček se používá jako čaj ke zlepšení chuti k jídlu, stejně tak jako k léčbě poruch zažívacího ústrojí, onemocnění jater a žlužníku, normalizaci metabolismu a zklidnění. Používá se taktéž proti hemeroidům díky své schopnosti zastavovat krvácení. Řebříček může u citlivých osob vyvolat alergickou reakci. V lidovém léčitelství se používá k hojení ran, na úlevu od bolesti. Řebříček pomáhá při některých onemocněních srdce a posiluje trávicí trakt.
 
Bazalka
Bazalkový čaj zmírňuje bolesti hlavy, zklidňuje a je ideálním nápojem při nespavosti. Obsahuje vonné silice, lineol, kafr, a řadu dalších ještě neobjevených látek. Používá se k léčbě zánětů trávicího traktu (žaludku, střev), kašle, tuberkulózy, při onemocnění močových cest (ledviny, močový měchýř).

Ibišek
Četné studie prokázaly, že ibiškový čaj snižuje krevní tlak a vysokou hladinu cholesterolu, čímž snižuje riziko srdečních onemocnění. Ibiškový čaj je také mírné diuretikum. Obsahuje celou řadu antioxidantů, které chrání cévy a srdce před škodlivými účinky volných radikálů.

Černý čaj
Černý čaj obsahuje malé množství kofeinu, který zvyšuje koncentraci. Obsahuje fluorid, který chrání zuby před zubním kazem. Má protizánětlivý účinek a zklidňuje trávicí trakt. Černý čaj se také používá jako lék na průjem. Zlepšuje krevní oběh a reguluje hladinu cholesterolu v krvi

.Image

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s